W ramach  programu wizyt studyjnych w Treblince, projektu Podróż Pamięci, finansowanym przez Biuro Edukacji m. st. Warszawy, 5 czerwca 2019r. klasy I F, II C uczestniczyły w kolejnej, już drugiej, wycieczce  do Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.
Szkolnymi koordynatorami projektu były Pani Małgorzata Łukaszewska i Pani Monika Stempień.
W wycieczce uczestniczyły również: wychowawczyni klasy I F - Pani Teresa Witek oraz pedagog szkolny - Pani Milena Wierzbicka-Wąs.
Celem uczestnictwa w programie było między innymi: poznanie przyczyn, przebiegu i skutków zjawisk i procesów historycznych prowadzących do Holocaustu oraz kształtowanie postaw tolerancji i otwartości na szeroko rozumianą odmienność kulturową, narodową i religijną, przy poszanowaniu własnych i cudzych tradycji.

30 maja uczniowie uczestniczyli w lekcji patriotycznej, mającej ich przygotować do odwiedzin w tym szczególnym miejscu Pamięci Narodowej.
”Treblinki nie można było przeżyć. Najsprawniejsza fabryka śmierci w machinie Holokaustu zabijała tylu ludzi, że nie starczało ziemi, by wszystkich zakopać. Gigantyczne ruszty do palenia ciał szybko okazały się za małe…”

Prezentacja dotycząca Treblinki

Odsłony: 1547

W dniu 22. maja 2019 r. naszą szkołę odwiedziła przedstawicielka instytucji CFA Europeen Louis Prioux, pani Zsanett Toth. Po uprzednim obejrzeniu szkoły i spotkaniu z panią dyrektor Marzeną Cieślak, pani Toth odbyła spotkanie z uczniami klas trzecich na sali gimnastycznej. Zainteresowani uczniowie mieli okazję poznać program instytucji zajmującej się organizowaniem zawodowych staży we Francji organizowanych w systemie kształcenia dualnego podczas których absolwenci nie tylko pozyskują zawodową i ogólnokształcącą wiedzę w języku francuskim, ale także równolegle odbywają staż w najlepszych gwiazdkowych restauracjach Michelin. Po zakończeniu stażu konieczne jest zdanie egzaminów w języku francuskim w celu uzyskania certyfikatu z francuskiej gastronomii. Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie wśród uczniów szkoły oraz tegorocznych absolwentów, ponieważ 2 z ubiegłorocznych uczniów odbywa wspomniany staż w tym roku i podzielili się oni dobrymi wrażeniami z jego przebiegu. Po spotkaniu odbyły się rozmowy rekrutacyjne uczniów zdecydowanych na wzięcie udziału w programie. Nad całością przebiegu wizyty czuwały pani Agnieszka Kopij i Anna Mirończuk.

Odsłony: 1693

 W dniu 19 czerwca 2019 roku miało miejsce rozdanie nagród za osiągnięcia  w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego FOX pod patronatem naukowym Instytutu Filologii Angielskiej oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.  Konkurs odbył się 5 marca 2019 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych i brało w nim udział 10 uczniów ZSG. Aż 2 z nich uzyskało wynik bardzo dobry i tym samym zajęło II miejsce. Pani dyrektor Marzena Cieślak wręczyła uczniom dyplomy i nagrody, pogratulowała sukcesu i życzyła dalszych osiągnięć w konkursach językowych. Była to już XIX edycja konkursu, który od kilku lat cieszy się dużą popularnością w naszej szkole, a jego koordynatorem jest pani Anna Mirończuk.  Celem konkursu jest podniesienie kształcenia językowego i poszerzania horyzontów kulturoznawczych, a w jego ramach uczniowie muszą także uprzednio przeczytać podaną lekturę anglojęzyczną.

Odsłony: 1584

Wtorek 19 marca był w naszej szkole dniem wielu atrakcji. O godzinie 13.00 na dużej sali gimnastycznej rozpoczął się Dzień Kariery. W czasie imprezy uczniowie i absolwenci mogli zapoznać się z ofertami pracy w najlepszych warszawskich hotelach. Swoje stoiska przygotowały następujące obiekty: Hotel Raffles Europejski, Hotel Regent, Hotel InterContinental, Hotel Polonia Palace, Hotel Renaissance Warsaw Airport oraz Hotel Radisson Blu Sobieski. W pierwszej części imprezy przedstawiciele poszczególnych hoteli opowiadali o specyfice pracy w swoich placówkach. W drugiej części uczniowie mogli podejść do stoisk i porozmawiać z pracownikami hoteli. Rozmowy te cieszyły się dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że spotkania  zaowocują nawiązaniem kontaktów z przyszłymi pracodawcami.
O godzinie 16.30 na dużej sali rozpoczęto oficjalnie Dzień Otwarty dla kandydatów i ich rodziców. Pani Dyrektor Marzena Cieślak przedstawiła ofertę edukacyjną ZSG, bazę lokalową oraz firmy współpracujące ze szkołą. Mówiła też o sukcesach odnoszonych przez uczniów w konkursach i olimpiadach, o stypendiach, jakie otrzymują najzdolniejsi oraz o ciekawych inicjatywach edukacyjnych. Następnie zaprosiła licznie zgromadzonych gości do zwiedzania szkoły i zapoznania się z atrakcjami przygotowanymi przez nauczycieli i uczniów. A było co podziwiać i degustować! Sushi, lody tajskie, ciasta i inne wypieki! Oprócz tego bezalkoholowe drinki! O swojej działalności opowiadali członkowie samorządu i wolontariatu. Można było porozmawiać z nauczycielami i uczniami z poszczególnych klas, odwiedzić restaurację, pracownie technologiczne i przedmiotowe, bibliotekę, siłownię oraz gabinet pielęgniarski.  
Mamy nadzieję, że  wielu z naszych gości zostanie uczniami szkoły i spotkamy się z nimi 2 września na uroczystej inauguracji roku szkolnego.

Fotorelacja na stronie rekrutacji

Odsłony: 2033

     
Od  2011 roku obchodzimy nowe święto państwowe. Jest to dzień poświęcony „Żołnierzom Wyklętym” - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.                
W naszej Szkole pierwszego marca 2019 roku wybrane klasy na trzeciej i czwartej godzinie lekcyjnej miały  spotkanie ze świadkiem historii panem Januszem Niemcem (Żubrydem) uznawanym za najmłodszego więźnia komunistycznej władzy - trafił do aresztu jako pięcioletnie dziecko, tylko dlatego, że był dzieckiem działaczy antykomunistycznego podziemia.
Inicjatorem spotkania była pani Marzena Dymarska, a moderatorem pani Monika Stempień.
Gościa i zebranych uczniów powitała pani dyrektor Marzena Cieślak.
Spotkaniu towarzyszyło ogromne zainteresowanie, uczniowie z uwagą słuchali opowieści i oglądali film dokumentalny, który był uzupełnieniem opowieści naszego bohatera.
Ponadto w tym szczególnym dniu wszyscy uczniowie mogli obejrzeć na szkolnych telebimach okolicznościową prezentację i wysłuchać audycji autorstwa pani Moniki Stempień, a także posłuchać na wybranych przerwach piosenek o Żołnierzach Wyklętych. O oprawę muzyczną zadbał pan Marcin Rakowicz, który jest także autorem zdjęć.
Monika Stempień

Odsłony: 1587

1.03. 2019 w hali sportowej w przy 62 LOMS im. gen. Broni Władysława Andersa rozegrane zostały ostatnie mecze rundy finałowej Śródmiejskiej Ligi Siatkówki dziewcząt.
Nasza drużyna w składzie (Weronika Bień 3aTGH – kapitan, Oliwia Rosa 3bTGH, Joanna Wieczorek 3bTGH, Magdalena Kuch 3bTGH, Olga Pruszyńska 2eTGH, Klaudia Reksa 2eTGH, Natalia Pięcek 2cBSG, Julia Witak 2aTGH, Weronika Szraga 2aTGH i Natalia Wrotek 1eTGH, trenerka Monika Grabowska) zajęła III miejsce.
Siatkarki z ZSG, brązowe medale wywalczyły po zaciętej i sportowej walce z zespołem z Modrzewskiego. Wyniki ligi są jednocześnie zaliczane do punktacji dzielnicowej 52 Warszawskiej Olimpiady Młodzieży, a zwycięzca ligi będzie reprezentować Dzielnicę Śródmieście w rozgrywkach miejskich. I miejsce zdobyły siatkarki  II LO im. Stefana Batorego, a II miejsce 62 LOMS Anders.
6 najlepszych drużyn z rundy zasadniczej rywalizowało ze sobą o medale w rundzie finałowej (II i III 2019 r).
Gratulujemy naszym wspaniałym siatkarkom i życzymy dalszych sukcesów!!!

Odsłony: 1805

18 stycznia 2019 r. w ZSG na Poznańskiej zostały rozdane dyplomy oraz nagrody książkowe uczestnikom ogólnopolskiej Olimpiady Archimedes Lingua Plus, która odbyła się na jesieni. Była to już 32. edycja tego popularnego wśród uczniów konkursu języka angielskiego, którego koordynatorem w naszej szkole jest pani Bogusława Godlewska. Wzięło w niej udział aż 37 uczniów naszej szkoły z różnych klas, a aż 3 z nich zostało wyróżnionych tytułem laureata IV – tego stopnia. Pani wicedyrektor Elżbieta Fatyga wręczyła dyplomy oraz nagrody książkowe laureatom olimpiady oraz pogratulowała i życzyła dalszych osiągnięć językowych.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zainteresowanie konkursem  i życzymy kolejnych sukcesów w następnej edycji olimpiady!

Odsłony: 1836

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO „TRADYCJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA W KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH”


10 grudnia 2018 r. w ZSG na Poznańskiej odbyły się eliminacje do Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego. Do rywalizacji przystąpili uczniowie naszej szkoły, Zespołu Szkół Licealnych i Ekonomicznych nr 1, Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystyczno-Gastronomicznych, Zespołu Szkół im. Piotra Wysockiego oraz Zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych i Licealnych. Podczas eliminacji do finału zakwalifikowało się 5 uczniów w kategorii piosenka oraz 3 uczniów w kategorii poezja.
17 grudnia 2018 r. odbyła się  gala finałowa, którą rozpoczęła Pani Dyrektor Marzena Cieślak. Następnie w świąteczny nastrój wprowadziła zebranych Ida Kosek piosenką zatytułowaną. „What Child Is This?”.  Z kolei Mateusz Gędas przedstawił tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe kultywowane w Kanadzie.
Uczestnicy konkursu rywalizowali w następujących kategoriach: piosenka, poezja, prezentacja multimedialna, kartka świąteczna i test. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy. Goście mieli również okazję spróbować wyśmienitych świątecznych wypieków przygotowanych przez  uczniów naszej szkoły. Nad przebiegiem konkursu czuwali organizatorzy: Bogusława Godlewska, Sylwia Chilińska oraz Małgorzata Jaroszewska.

 Wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom  dziękujemy serdecznie za udział w konkursie. Za rok zapraszamy na kolejną  edycję, która odbędzie się w naszej szkole.

Odsłony: 2114

W poniedziałek 19 listopada 2018 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych im. prof. E. Pijanowskiego przy ulicy Poznańskiej w Warszawie po raz trzeci rozpoczął się Ogólnoświatowy Tydzień Kuchni Włoskiej. Współorganizatorami tego wydarzenia byli przedstawiciele Ambasady Włoch, Włoski Instytut Kultury, ICIF (Italian Culinary Institute for Foreigners) oraz Zespół Szkół Gastronomicznych im. prof. E. Pijanowskiego. Podczas obchodów Tygodnia Kuchni Włoskiej młodzież z klas gastronomicznych wraz z nauczycielami przedmiotów zawodowych uczestniczyła przez pięć dni w warsztatach kulinarnych. Zajęcia poprowadził znany z radia i telewizji włoski szef kuchni Diego Bongiovanni. Każdego dnia warsztatów młodzi adepci sztuki kulinarnej wraz z mistrzem kuchni włoskiej przygotowywali kilkudaniowe menu degustacyjne. Zaproszeni goście
i wszyscy obecni mogli skosztować tradycyjnych włoskich potraw. Duże wrażenie robiły ręcznie wyrabiane makarony i wspaniałe oryginalne produkty włoskie. Pani Marzena Cieślak, dyrektor szkoły nie ukrywa chęci zorganizowania kolejnego tego typu spotkania kulinarnego w szkole. To znakomita okazja, by młodzież mogła rozwijać swoje pasje
i zdobywać umiejętności, a także dobry pomysł na urozmaicenie typowych, szkolnych zajęć. Poniżej fotorelacja:

Odsłony: 1976

5.11.2018 odwiedzili naszą szkołę niecodzienni goście – przedstawiciel Credit Suisse - Steven Mintey, Maria Holzer - dyrektor Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz Sławomir Piwowarczyk- Koordynator Programów Fundacji.

Gości powitała dyrektor naczelna ZSG - Pani Marzena Cieślak, która podkreśliła,  że wizytę zawdzięczamy wieloletniej współpracy z Fundacją. W jej ramach nasi uczniowie uczestniczyli w wielu edycjach Life Skills, konkursach na innowacje techniczne i ostatnio Treningu Umiejętność Społecznych. Działania te zaowocowały niezwykle udanymi projektami oraz nagradzanymi innowacjami w dziedzinach gastronomii (Mobilne Stanowisko Szefa Kuchni) i hotelarstwa (Innowacyjny Strój Hotelarski). Nagrodą główną była suma 3450 złotych – na realizację własnych marzeń.

Odsłony: 2036

17 października 2018r. odbyła się otwarta lekcja patriotyczna dla uczniów, którzy wzięli udział w wycieczce do Treblinki w ramach Projektu Podróż Pamięci.

Lekcja składała się z dwóch modułów. W  pierwszej części pani Małgorzata Łukaszewska przygotowała prezentację – „Holocaust oczami dziecka”, następnie pani  Monika Stempień wygłosiła wykład „Czy Holocaust to przeszłość?”

Holokaust - konteksty..

                                   abstrakt wykładu Pani Moniki Stempień

Odsłony: 2104


W czwartek 18 października uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami bibliotekarzami (B. Rogalską, G. Piątkowską, M. Rakowiczem) i panią polonistką – K. Goliszewską-Szadurą wzięli udział w  spotkaniu z panią Hanną Krall. Zostało ono zorganizowane w stołecznym kinie „Atlantic” przez Miasto Stołeczne Warszawa i Wydawnictwo Literackie, a  okazją do spotkania była premiera książki „Pola i inne rzeczy teatralne”. W wydarzeniu wzięła również udział pani Hanna Dylewska, współautorka scenariusza filmowego oraz znani aktorzy: Katarzyna Kwiatkowska, Małgorzata Pieczyńska, Monika Pikuła, Irena Melcer, Jakub Kamieński, Piotr Kozłowski, Modest Ruciński i Wojciech Solarz.

W pierwszej części aktorzy czytali obszerne fragmenty z premierowej książki, następnie rozmowę z autorką przeprowadziły dziennikarki „Gazety Wyborczej”- Justyna Suchecka i Natalia Szostak. Po rozmowie odtworzono muzyczną interpretację tekstu Hanny Krall w wykonaniu Natalii Przybysz. Aż wreszcie sama autorka przeczytała fragment swojej książki i na zakończenie podzieliła wielki tort przygotowany przez Cukiernię A. Blikle. Chętni mogli zakupić książki pani Krall i poprosić ją o autograf. Należymy do grona szczęśliwców, którym autorka wpisała specjalną dedykację: „Czytelnikom Biblioteki na Poznańskiej- serdecznie, Hanna Krall”.

 Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tego wyjątkowego wydarzenia.

Odsłony: 2278

„Nie czuję się pisarką”

W czwartek 25 października gościem naszej szkoły była pani Anna Ficner-Ogonowska - autorka 6 powieści,  jedna z najbardziej poczytnych polskich pisarek. Pani Ficner-Ogonowska zadebiutowała w 2012 książką „Alibi na szczęście”.  Do tej pory sprzedała około miliona egzemplarzy swoich powieści.
Spotkanie  z pisarką składało się z trzech części, a każdą z nich rozpoczęliśmy  lekturą fragmentu pierwszej debiutanckiej książki. Fragmenty czytały uczennice naszej szkoły - Oliwia Rosa i Sandra Miś.
Następnie pani Anna Ficner-Ogonowska opowiadała, jak to się stało, że ona - absolwentka Politechniki Wrocławskiej -  zaczęła pisać książki. Zdradziła sekrety swojego warsztatu pisarskiego. Okazało się, że pisze ręcznie w grubych zeszytach i dopiero potem przepisuje tekst na komputerze. Pisarką czuje się tylko wtedy, kiedy wymyśla fabułę. Później utożsamia się bardziej ze średniowiecznym skrybą. Od narodzenia się pomysłu na książkę do jej publikacji mijają z reguły dwa lata. Inspiracje na swoje powieści czerpie z życia. Lubi ludzi, z ciekawością ich słucha i się im przypatruje.

Odsłony: 1975

9 listopada 2018 r. w naszej szkole odbyła się wyjątkowa uroczystość z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości. Tym samym włączyliśmy się w ogólnopolską akcję wspólnego śpiewania hymnu  - „Rekord dla Niepodległej”. Z tej okazji zaszczycili nas swoją obecnością pani Bogumiła Wiatrak – wizytator Mazowieckiego Kuratorium Oświaty i pan Zbigniew Sieszycki – wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem Sztandaru Szkoły i wniesieniem biało - czerwonej flagi.

Pani dyrektor Marzena Cieślak powitała zgromadzonych i wygłosiła przemówienie, w którym podkreśliła znaczenie chwili, przedstawiła krótką historię Mazurka Dąbrowskiego i jego rolę w polskiej historii.

Głos zabrali również nasi honorowi goście. Zbigniew Sieszycki przedstawił ponadczasowe znaczenie hymnu jako tekstu kultury również w dzisiejszej rzeczywistości społecznej oraz wskazał na jego ogromną i uniwersalną wartość jako lekcji - nie tylko patriotyzmu, lecz również tolerancji i empatii.

Następnie o godzinie 11.11 uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły uroczyście odśpiewali Hymn Narodowy.  Dźwięki hymnu rozbrzmiały nie tylko w dużej Sali gimnastycznej, lecz także w salach i korytarzach szkolnych, a także na dziedzińcu budynku.

Kolejną częścią uroczystości była prelekcja, przedstawiająca nasze drogi do niepodległości, wygłoszona przez panią Monikę Stempień – nauczycielkę historii.

Miłym akcentem święta było też wręczenie nagród laureatom Konkursu Patriotycznego „Ku Niepodległej”.

Na zakończenie Koło Teatralne pod kierownictwem pani Ewy Skrońc-Bielak zaprezentowało program historyczno- artystyczny „Alfabet Niepodległości”, zabrzmiały nuty „Roty” na instrumentach : trąbka i akordeon, a szkolny chór odśpiewał „Rotę Piłsudczyków”.

Uroczystość dokumentował fotoreporter Gazety Wyborczej, a zdjęcie ukazało się w sobotnio – niedzielnym wydaniu.

Wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego było wyrazem naszej wspólnoty i miłości do Ojczyzny.
Prezentację tematyczną oraz dekorację sali przygotowała Biblioteka ZSG.

Nad całą uroczystością pieczę sprawowała pani Ewa Skrońc-Bielak, która prowadziła ten ważny w życiu społeczności szkolnej dzień, przygotowała scenariusz oraz uczniów do odśpiewania hymnu i pieśni patriotycznej.
Poniżej publikujemy śpiewnik rocznicowy i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji autorstwa pana Marcina Rakowicza.

W 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę udostępniamy przygotowaną przez nas prezentację zawierającą pieśni i piosenki patriotyczne. Utwory ułożone są chronologicznie, aby stanowiły wędrówkę przez polską historię od czasów rozbiorowych po współczesność.

Autorzy publikacji: Roman Kowalczyk Dolnośląski Kurator Oświaty, Barbara Bartnik dyrektor Chrześcijańskiej Szkoły „Arka” we Wrocławiu 

Fotorelacja z wydarzenia do obejrzenia w galerii

 

Odsłony: 3125

  Osiągnięcia Szkoły

Certyfikat Varsavianistyczna Szkoła

  Certyfikat Szkoła Bez Przemocy

 

 

 

 

 

 

 

  ZSG Liderem Varsavianistycznej Szkoły